Molo Międzyzdroje
Jeśli spędzasz urlop w Międzyzdrojach, nie możesz pominąć tego miejsca. Wchodzące w głąb Zatoki Pomorskiej molo to prawdziwa wizytówka miasta. Spacer po nim to doskonała okazja, aby w pełni poczuć prawdziwy klimat nadmorskich wakacji oraz podziwiać przepiękne widoki.
Historia molo w Międzyzdrojach
Pierwszy niewielki, drewniany pomost powstał w tym miejscu już w 1885 roku. Otrzymał wtedy imię niemieckiego cesarza Fryderyka III. Kolejne molo na tym miejscu również było drewniane. Powstało ono dzięki środkom międzyzdrojskiego przedsiębiorcy Bötthera, który przeznaczył na ten cel 250 tys. marek. Wtedy też zbudowano tam przystań dla statków pasażerskich oraz kawiarnię. Przez lata molo było kilkukrotnie niszczone przez sztormy i odbudowywane. Doszczętnie zniszczone zostało podczas I wojny światowej, kiedy to zostało wysadzone w powietrze z obawy przed desantem wojsk radzieckich. Budowę obecnego molo rozpoczęto na początku lat 90-tych. Przebiegała ona dwuetapowo - w 1994 roku oddano do użytku pierwszy odcinek, a parę lat później zaczęto jego wydłużanie. Oficjalne otwarcie nastąpiło 19 marca 2005 roku.
Molo dziś
Molo w Międzyzdrojach położone jest w środkowej części plaży, niedaleko amfiteatru. Ma długość 395 m i wchodzi w głąb Morza Bałtyckiego w kierunku północno-wschodnim. Jest to żelbetowa konstrukcja wsparta na wielkośrednicowych, rurowych palach. Wejście na molo ujęte jest w dwie symetrycznie rozmieszczone, białe wieże. Od czerwca 2005 roku molo w Międzyzdrojach posiada status przystani morskiej. Można z niego podziwiać widoki na Zatokę Pomorską, a także zobaczyć światła latarni morskiej w Świnoujściu.
Informacje praktyczne:
- Wejście na molo jest bezpłatne.
- Dostaniemy się na nie przez pawilon handlowo-gastronomiczny, znajdujący się przy ulicy morskiej.
- W pasażu przed molem znajdziemy sklepy, liczne knajpki i pizzerie, a nieopodal także słynną dyskotekę Paradiso, która jest czynna cały rok.
- Na końcu mola działa przystań, z której odpływają statki turystyczne do Świnoujścia oraz niemieckich miejscowości jak Ahlbeck czy Heringsdorf.
- Niedaleko wejścia na molo możemy podziwiać podświetlana wystawę, dostępną w trzech językach, która prezentuje historie tego miejsca.
Zdaniem turystów
Molo to zdecydowanie jeden z punktów rozpoznawczych Międzyzdrojów, koniecznie trzeba je odwiedzić. Samo molo robi duże wrażenie, a wielu turystów wspomina je o zmroku, kiedy jest przepięknie podświetlone. Ciekawym przeżyciem jest rejs odpływającym stąd Statkiem Wikingów. Opinie na temat galerii handlowej przez którą trzeba wcześniej przejść są podzielone. Osobom, które nie lubią takich klimatów przeszkadza tłok i liczne stragany. Inni natomiast podkreślają, że taka bliskość i dostępność zaplecza gastronomicznego oraz miejsc gdzie można zrobić zakupy, jest bardzo wygodna.
Czy wiesz, że:
- Molo w Międzyzdrojach to najdłuższe betonowe molo w Polsce.
- Przez pewien czas na terenie mola działało morskie przejście graniczne.
- Pojawił się pomysł, aby molo zostało włączone w wielki kompleks hotelowo-wypoczynkowy, w którym oferowane będą liczne atrakcje dla turystów jak np. gondola zanurzeniowa.