Międzyzdroje - oceny wg. turystów:
średnia 3.94 na podstawie 103 opinii

Woliński Park Narodowy Międzyzdroje

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy zajmuje część największej polskie wyspy – Wolin. Został utworzony w 1960 roku, by chronić
najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża klifowego, a także lasy bukowe, unikalną deltę rzeki Świny i pas wód przybrzeżnych. Na jego obszarze i w bliskim jego sąsiedztwie znajdziemy wiele atrakcji, nie tylko przyrodniczych...

Woliński PN – jedyny park morski w Polsce

Do 1996 r. Woliński Park Narodowy liczył sobie 4961 ha powierzchni.
Wtedy jednak postanowiono włączyć do niego też pas wód przybrzeżnych Bałtyku o obszarze 1 mili morskiej oraz archipelag wysp we wstecznej delcie Świny. W ten sposób Park stał się pierwszym w Polsce parkiem wodnym. Dziś zajmuje powierzchnię 10937 ha, ścisłej ochronie podlega zaś ok. 500 ha.

Woliński Park Narodowy obejmuje ochroną ekosystemy wodne, leśne i lądowe nieleśne. Na jego terenie żyje ok. 230 gatunków ptaków, m. in. bielik, myszołów, sowy, tracze. Wśród zwierząt można spotkać tu borsuka, gronostaja, kunę, morświna, jelenia, piżmaka, żubra. Piękna i bogata roślinność porastająca te tereny, to w dużej części gatunki chronione, jak mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski. Rosną tu również piękne storczyki.

Ślady historii na wyspie Wolin

Wyspa Wolin i obszar parku narodowego to miejsce pełne niespodzianek nie tylko dla wielbicieli przyrody i pięknych krajobrazów. Można tu odnaleźć pozostałości grodzisk i miejsc świadczących o osadnictwie z czasów przedhistorycznych. Swoje ślady pozostawiła tu też znacznie nowsza historia – w lasach koło miejscowości Wicko napotkamy bunkry, okopy, a nawet fundamenty broni V3 pamiętające II wojnę światową. W okolicy Wapnicy i jeziora Turkusowego można się natomiast natchnąć na ruiny odkrywkowych kopalni kredy i przerabiających je cegielni.

Turystyka w Wolińskim Parku Narodowym – szlaki turystyczne

Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego wytyczono kilka oznakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości ponad 50 km: szlak czerwony („brzegiem Bałtyku”): brama dyrekcji WPN w Międzyzdrojach – Kawcza Góra – plaże – latarnia morska Kikut – jez. Koprowo – jez. Kołczewo (19 km)
szlak niebieski: brama dyrekcji WPN – jez. Turkusowe – punkt widokowy Zielonka – kościół w Lubiniu – Wolin (26 km)
szlak zielony: brama dyrekcji WPN – Zagroda Pokazowa Żubrów – jez. Czajcze – jez. Kołczewo (15 km)
Największą popularnością, ze względu na rezerwat żubrów, cieszy się ta ostatnia trasa.

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

Warto też odwiedzić Muzeum Przyrodnicze WPN, które mieści się w nowoczesnym budynku przy ul. Niepodległości 3a w
Międzyzdrojach. W sezonie letnim (1 maja – 30 września) czeka na zwiedzających codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 9:00 do 18:00. Bilety normalne kosztują 6 zł, ulgowe – 4 zł.
 
Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
TOP atrakcji w Międzyzdrojach

Jesteś w Międzyzdrojach lub planujesz swój wyjazd i chciałbyś ten czas spędzić aktywnie, bądź odwiedzić ciekawe miejsca?

Stworzyliśmy dla Ciebie TOP 10 atrakcji, dzięki którym zyskasz ciekawe wspomnienia.

czytaj więcej
Kawcza Góra 2 km od Międzyzdrojów

Jeśli cenisz sobie aktywny wypoczynek, wędrówka na szczyt Kawczej Góry będzie obowiązkowym punktem wizyty w Międzyzdrojach. Największą atrakcją tego niezwykłego miejsca jest niesamowita panorama na Zatokę Pomorską. To również bardzo romantyczne miejsce na długie spacery w otoczeniu przyrody.

czytaj więcej
Molo Międzyzdroje

Urlop w Międzyzdrojach? Nie możesz pominąć mola w Międzyzdrojach. Wchodzące w głąb Zatoki Pomorskiej molo to prawdziwa wizytówka miasta. Spacer po nim to doskonała okazja, aby w pełni poczuć prawdziwy klimat nadmorskich wakacji oraz podziwiać przepiękne widoki

czytaj więcej
Jakie ryby naprawdę żyją w Bałtyku?
W Bałtyku są m.in.  flądra, dorsz, okoń, węgorz, turbot, belona... ale jeśli w resturacji / smażalni proponują wam świeżą kargulenę czy halibuta - TO...
czytaj więcej
Międzywodzie miasto między wodami
Znajduje się w północnej części wyspy Wolin. Jak sama nazwa głosi, znajduje się między wodami - zarówno Morza Bałtyckiego jak i Zalewu Kamieńskiego. T...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Miedzyzdroje.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!